Előző levelemben beszámoltam kissé ügyetlenül sikerült kiruccanásomról, ideje, hogy beszámoljak a második, jobban sikerült utamról is, melyről szintén már majd egy hete visszatértem.
Július 2-an itt kitört az iskolai téli szünet, és a szülők döntése értelmében szünetet tartottunk a zeneiskolában is. A kezdőknek két hét, haladókkal azonban a második héten már dolgoztunk, kihasználva, hogy jobban ráérnek, hisz sok a dolog, a tervezett koncertek nem engednek sok kikapcsolódást. De az első hét szünet, és én persze megragadom az alkalmat, hogy újabb utazási kísérletet tegyek. Mivel internetünk továbbra sincsen (azóta sincs), a szervezés most is kissé nehézkes volt.
Július 3-i mise |
Ugyanazon este buszra ültem: irány Santa Cruz. Jujj de hideg éjszaka volt! Bármilyen meglepő, azért itt most tél van, és itt, a szubtrópusi éghajlat alatt is tud bizony hideg lenni! Úgy hirtelen jön olykor egy hideg déli szél, és mivel a fűtés erre nem divat, hát mit van mit tenni: akkor pár napig vacogunk. Aztán persze egy-kettőre kisüt a nap megint, és egy szál pólóban rohangálunk az idő nagy részében télen is. De ezen a buszon töltött éjszakán bizony hideg volt, hát magamra vettem minden pulcsit, szélkabátot, szabadidőnadrágot, törölközőt, úgy vacogtam.
Santa Cruz-ban reggel körülérdeklődtem, majd rövid habozás után úgy döntöttem, egy napot megspórolok, és repülök Asoncion-ba, Paraguay fővárosába. Épp annyi időm maradt, hogy kiruccanjak a verbitákhoz, megérdeklődjem az Asoncion-i testvérek címét, elérhetőségét, bekapjak egy kis ebédet, és irány a repülőtéd, Piotr testvér volt oly segítőkész, hogy elvitt a buszig.
A repülőtéren aztán váratlanul leakasztottak rólam különböző ürügyekkel további 2x 200 Bs-t (hogy mi óta nincs benne a reptéri illeték a jegy árában, és hasónlók...), szóval ha tudtam volna, busszal megyek... De ez még hagyján: ekkor tűnt fel, hogy a bankkártyám – mikor a repülőjegyhez pénzt vettem fel – bizony az autómatában maradt!! Fél óra múlva indul a repülö, jegy a kezemben, repülök? Bank kártya nélkül? Cikáznak a gondolatok az agyamban, újra tervezés... na mégis mázli hogy nyitottam egy VISA kártyás bankszámlát indulás előtt? (Eddig sosem volt rá szükségem). Van hát másik kártyám, igaz összesen kb. 50 Euro van rajta, de ha internethez jutok, át tudok utalni a másik számláról, addig meg elég az 50 Euro. Na jól van akkor Isten segítsen meg, hogy úgy legyen: repülök!
És repültem. Út közben elbeszélgetek néhány szimpatikus menonitával (még nem írtam róluk, elég sok van belőlük a világ ezen részén), majd délután 5 körül megérkezem Asuncion repülőterére. Bankautómata sehol, turista info szintén, még szerencse, hogy Myriam hagyott rám Paraguay-i látogatásából egy Asuncion térképet és néhágy ezer Guarayos-t (helyi pénznem, szart sem ér, ideje, hogy elhagyjanak három nullát...), minek segítségével – néhány német ifjú társaságában – be tudtam buszozni a centrumba és meg sikerült találni a verbiták házát. Éppen misére érkeztem, kellemes fogadtatás. Bár Piotr testvér ígérte, hogy idetelefonál hírül adva érkezésemet, ez azonban úgy tűnik, nem sikerült, így váratlan vendégként, de azért így is – mint mindenütt a verbiták nagy családjában – szívélyes fogadtatásban volt részem.
Itt aztán végre internethez jutottam – mint az álom: fél éve nem volt szerencsém normális sebességű internethez – elintéztem a banki átutalást, valamint tájékozódtam a google map-en, hogy hova is fogok menni.
Egyébként Paraguay idén 200 éve független, és ez most a vízcsapból is folyik itt... |
Egy újabb hideg éjszaka után aztán felkerekedtem, és ellátogattam a „Sonidos de la Tierra” (vagy ha így jobban tetszik: „Welt weite Klänge”) irodájába. Egy német jezsuiták által kézben tartott zenei alapítvány neve ez, melynek keretén belül Paraguay-ban egy egész országot átfogó zeneiskolai hálózat működik (egyébként ezen kívül magába foglal egy-két projektet Németországban és Indiában is). ... Szarán nevű itt élő karmester kezdeményezésére, a jezsuiták támogatásával kezdték kb. 10 éve kiépíteni ezt a rendszert, melyben mára már több mint 10.000 gyerek/fiatal tanulhat ingyen hangszereken játszani, azzal a mottóval, hogy „az a fiatal, aki nappal Mozart-ot játszik, éjjel nem fog kővel ablakokat betörni”. Hogy hogyan? Természeteseni itt is nagyon kevés, rosszul képzett tanárral, minden állami támogatás nélkül, de minden elhépzelhető kül- és belföldi, anyagi, természetbeli stb. támogatással. Sok tanár utazgat egyik helyről a másikra, a közbe eső időkben pedig a kicsit haladóbb növendékek tanítják a kezdőbbeket. Szívesen fogadnak persze itt is önkénteseket, mikor másfél éve kerestem a helyemet, hová menjek, kis híján én is itt kötöttem ki, ha a Nürnberg-i Jezsuiták nem lettek volna olyan „németek”, és elfogadták volna a jelentkezésemet másfél hónappal a jelentkezési határidő után. Dehát nem így történt, és nem is bánom, de azért egy látogatás erejéig csak meg akartam ismerkedni velük is.
Látogatásom tárgya egyenlőre csupán, hogy kikérdezzem őket az órarendről, hogy mikor, ki, hol, mit tanít, kivel érdemes beszélnem, hol érdemes órát látogatnom, hogy nyerhetek rövid idő alatt a legtöbb benyomást. És mi után kisült, hogy a hét vége felé érdekesebbnek ígérkezik a kínálat, hát el is búcsúztam néhány napra Asuncion-tól, irány az Iguazu-vízesések!
Délután buszra ültem, estére Ciudad del Este-be értem, mely – mint a neve is elárulja – Paraguay legkeletibb csücske, közvetlenül a Paraguay-Brazil-Argentín hármashatárnál, vagyis ahol a víz esik. Rendkívül ronda város, volt szerencsém két órát járkálni körbe, míg a legdrágább szállodától a kicsit olcsóbb, majd megint kicsit olcsóbbtól valamivel olcsóhoz, majd végre egy elfogadható áru lebujba küldözgettek a buszpályaudvar mellett, vagyis ahonnan elindultam. Úgy tűnik nékem, Paraguay sokkal drágább Bolíviánál.
Másnap reggel egy újabb busz segítségével bejártam a hármashatárt: Paraguayí oldalról át Brazíliába, majd onnan az Argentín oldalra megérkezve Port Iguazu városába. Igazán csinos kis városka, innen indulnak tovább buszok a tizennéhány km-re található Iguazu nemzeti park felé. Rövid tájékozódás után hamar kisült, hogy nincs elég beváltható pénzem arra, hogy kifizessem a nemzetipark belépőt, és visszajussak Asuncionig, a VISA-kártyámra vagyok utalva. Na kerestem egy bankot (úgy tűnik a város egyetlen autómatája) ahol majd egy óra sorban állás után kiderült, hogy továbbra sincs pénz a kártyán, nem érkezett meg az átutalás! Na pufff nekem! Most mi lesz?! Beváltottam néhány Peso-t, ettem valamit, sétáltam egyet a városkában, és óránként újra próbálkoztam a bankban, egészen kora délig, vagyis mikor Európában már este van, és biztosan nem foglalkoznak már az én tranzakciómmal. Annyi pénz volt nálam, hogy visszabuszozzak Asuncion-ig, egy éjszakai szállásra már nem futotta, és semmi garancia sem volt rá, hogy másnapra megjön a pénz. Ha nem történik valami csoda, az utolsó busszal szépen visszamegyek Ciudad de Este-ig, majd onnan éjszakai busszal Asucion-ba anélkül hogy láttam volna a vízeséseket. Egészen átéltem, milyen lehet csövesnek, koldusnak lenni: egy idegen országban pénz nélkül, nem ismerve senkit...
De szerencsére történt csoda. Néhány színpatikus túristatárs elkísért az ifjúságiszállásra, ahol lakott, ahol a fiatal tulajdonos hitelezett nekem annyi bizalmat, hogy holnap, ha megérkezik a pénz, majd kifizetem a szállás, vagy ha nem jönne meg, átutalom neten.
De hála Istennek másnap reggelre megjött a pénz, és innentől egészen más színben láttam a világot. Irány a vízesések! És hát ezt a látványt csak most láttam igazán, hogy mennyire kár lett volna kihagyni!
A vízesés-rendszer felülnézeti képe. |
Meg azért is hálás vagyok, hogy így nem kellett rohannom, az egész napom a nemzetiparké volt. Kár is lett volna előző nap néhány óra alatt végig rohanni egyik vízeséstől a másikig.
Kicsit komikus arra gondolni, hogy az pontosan ott, ahol a „Misszió” című film bátor jezsuitái dacolva minden veszélyjel vitték el az Örömhírt a vízesés feletti Guarani indiánoknak, ma a sétaösvényen minden kavicsot eltávolítanak a túristák lába elöl, illetve kisvonat viszi őket egyik vízeséstől a másikig, hogy nehogy gyalogolniuk kelljen néhányszáz métert.
Mára ezzel fejezem ben, folytatás következik a "Sonidos de la Tierra"-nál tett második látogatásomról.
Addig is beszéljenek magukért a képek:
Visszatérésem óta eltelt újabb egy hét, most pedig épp begyüjtöttem két látogatómat, Györgyit és Cilit a repülőtérről, várhatóak hát az ő hírbeszámolóik is. Csak időm legyen hogy utolérjem magam....
Mára ezzel fejezem ben, folytatás következik a "Sonidos de la Tierra"-nál tett második látogatásomról.
Addig is beszéljenek magukért a képek:
Hangszerek a szemétdombról...
egy felhúrozott ragasztósdoboz... |
a szeméttelep hangszerkészítőmestere |
Én, és a felhúrozott olajoshordó |
A szeméttelep szomszédságában |
Lena, Asuncion-i MaZ-társam. |